Idealny żel do higieny intymnej

Prawidłowe dbanie o higienę okolic intymnych powinno być znane kobiecie już od najmłodszych lat. Podrażnienia tej okolicy i nawroty stanów zapalnych mogą znacząco obniżyć jakość życia. Dbanie o higienę intymną to indywidualna sprawa każdej kobiety i dobór preparatu pielęgnacyjnego powinien uwzględniać podatność na stany zapalne i dodatkowe czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania infekcji.  

Stan zapalny, swędzenie lub pieczenie okolic intymnych to problem, którego doświadcza wiele kobiet. Powoduje on bardzo duży dyskomfort, a powtarzanie się tego stanu staje się przyczyną stresu, frustracji, a często też problemów w sferze intymnych kontaktów. Problem może występować tylko jako samo swędzenie albo zaczerwienienie warg sromowych i przedsionka pochwy lub mogą towarzyszyć mu upławy. Pojawienie się stanu zapalnego (szczególnie jeśli są upławy) zmusza kobietę do wizyty u ginekologa w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości, ale niejednokrotnie zdarza się, że mimo zastosowanego leczenia stany zapalne powracają, a lekarz informuje pacjentkę, że dolegliwość może mieć charakter nawrotowy i proponuje jedynie leczenie objawowe.

Przyczyny, które mogą wpływać na nawracanie swędzenia i stanów zapalnych okolic intymnych są dość różne i na pewno należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: noszenie obcisłej bielizny, używanie bielizny wykonanej z syntetycznych, nieprzewiewanych materiałów, nadmierne pocenie się, reakcje alergiczne na mydła, detergenty i dezodoranty. Inne przyczyny mogące prowokować nawroty stanów zapalnych w obrębie okolic intymnych to: depilacja, antybiotykoterapia, suchość pochwy (na przykład w okresie menopauzalnym), przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych leków oraz choroby ogólnoustrojowe takie jak na przykład cukrzyca. Kobiety borykające się z tym problemem często starają się szukać sposobu w jaki mogą sobie pomóc, aby zminimalizować ryzyko powrotu przykrego stanu.

Jednym z bardzo ważnych czynników, które wpływają na nawroty stanów zapalnych jest niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zwykłych mydeł, żeli myjących, kosmetyków do mycia zawierających substancje perfumowane i barwione nadmiernie wysusza i może podrażniać skórę i błonę śluzową wywołując swędzenie i stan zapalny. Do pielęgnacji tych wrażliwych okolic szczególnie rekomendowane są wyspecjalizowane produkty, które są przeznaczone do higieny miejsc intymnych i najlepiej jeśli mają w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę obronną i chronią pochwę przed wnikaniem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Pałeczki kwasu mlekowego produkują kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Są one wyjątkowo potrzebne na śluzówkach narządów płciowych, bo wytwarzają swoistą naturalną barierę i chronią pochwę przed infekcjami. Pałeczki kwasu mlekowego działają ponadto immunomodulują i immunostymulująco – co oznacza wzmocnienie aktywności komórek odpowiedzialnych za usuwanie szkodliwych drobnoustrojów, syntezę przeciwciał, działanie stymulujące korzystną podpowiedz immunologiczną, dzięki czemu błona śluzowa narządów płciowych potrafi lepiej bronić się przed atakiem drobnoustrojów.

Linia żeli Dermapharm™ LactaMED™ to nowe produkty firmy Eveline Cosmetics przeznaczone do pielęgnacji okolic intymnych.

Żel LactaMED For Girls do higieny intymnej - z fizjologicznym pH oraz  LactaMED™ żel do higieny intymnej do codziennego stosowania to dwa kosmetyki przeznaczone do codziennej, zwykłe j pielęgnacji. LactaMED™ żel ginekologiczny do higieny intymnej na podrażnienia i upławy z pH 3,5 oraz wysoką zawartością kwasu mlekowego to produkt szczególnie rekomendowany na sytuacje gdy kobieta zaczyna odczuwać świąd i pieczenie albo gdy ma tendencję do częstego nawracania stanów zapalnych.

W trakcie infekcji pH zmienia się na bardziej zasadowe i dlatego mycie żelem o obniżonym pH przyczynia się do zakwaszenia środowiska i zwalczania infekcji. LactaMED™ żel do higieny intymnej w ciąży i po porodzie z fizjologicznym pH to produkt uwzględniający szczególny okres, którym jest ciąża i czas po urodzeniu dziecka. Z powodu działania hormonów w okresie ciąży pH pochwy staje się bardziej zasadowe i dlatego ryzyko infekcji jest znacznie większe. Śluzówka jest wtedy przekrwiona, a ilość wydzieliny pochwowej zwiększa się przez co istnieją dobre warunki do powstania zakażenia i stanu zapalnego. Tuż po porodzie okolica krocza wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji i z racji urazów powstałych w trakcie porodu okolice intymne należy myć częściej aby zapobiegać ewentualnym nadkażeniom. Używanie specjalnego żelu jest wtedy bardzo ważne dla prawidłowej pielęgnacji. Skład tych produktów dobrano tak, aby działał na skórę i śluzówkę okolic intymnych regenerująco i przywracał jej naturalne pH.  

Żele LactaMED™ nie zawierają tradycyjnych mydeł, barwników, parabenów ani alkoholu. Zawarty w nich kompleks Protect&Care Expert™ ułatwia przywrócenie fizjologicznego pH miejsc intymnych, ma działanie kojące i łagodzące wszelkie podrażnienia. Składnik Pro Intima Care™ zawiera łagodne substancje myjące pochodzenia naturalnego oraz składniki aktywne, które dbają o prawidłową równowagę mikroflory miejsc intymnych. Zawartość pałeczek kwasu mlekowego powoduje, że już w trakcie codziennej pielęgnacji mogą być dostarczone substancje tak istotne do pielęgnacji tych okolic. Używanie żeli do higieny intymnej jest gwarancją utrzymania prawidłowego pH w tych miejscach i tym samym zapewnia najlepszą pielęgnację i przyczynia się do zmniejszania częstości nawrotów kłopotliwych stanów zapalnych.

Bożena Bierzniewska

Specjalista dermtolog